Info Ukrajina

Pokud utíkáte před válkou a rozhodli jste se usadit v Jihomoravském kraji, na této stránce najdete praktické informace k vašemu pobytu. Rozdělili jsme je do několika sekcí, podle vašich potřeb. Doufáme, že vám pomohou a vy se v České republice budete cítit bezpečně.
Máte-li konkrétní dotaz můžete nás kontaktovat nebo navštívit osobně.
Jsme tu pro vás!
Postupně přesouváme informace z této sekce do Infocentra a Informací.
Mohlo by vás zajímat
Osobní návštěva pro vylepení vízového štítku: adresa
PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY
Osobní návštěva pro vylepení vízového štítku na pracovišti Odboru azylové a migrační politiky (OAMP)
adresa: Tuřanka 1554, 627 00 Slatina
přesná adresa: Tuřanka 115b, 627 00 Slatina
informace zde
Prodlužování dočasné ochrany a víza za účelem strpění 2024
Prodlužování DO 2024_ČJVíce k prodloužení dočasné ochrany zde
Více k prodloužení víza za účelem strpění zde
Bezplatná linka pro informace a podporu v oblasti bydlení
Bezplatná linka: +420 800 933 339
je určená pro lidi prchající před válkou na Ukrajině, kteří mají dočasnou ochranu nebo o ni žádají.
IOM_CZMinisterstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s UNICEF spustilo telefonní linku na pomoc ukrajinským rodinám.
Telefonní číslo (+420) 234 812 345 bude sloužit na dotazy veřejnosti, které souvisejí se vzděláváním ukrajinských dětí na českých školách. V provozu bude každý všední den od 8 do 16 hodin. Na dotazy budou odpovídat proškolené operátorky, které hovoří jak českým, tak i ukrajinským jazykem.
Spolu s linkou funguje také e-mailová adresa: ukrajina@msmt.cz.
Registrace ukrajinských vozidel
Od 1. 1. 2024 mají občané Ukrajiny nově povinnost evidovat vozidlo, které užívají na území ČR (nemusí být majitelé), a to nejpozději do 7 dnů od udělení dočasné ochrany nebo víza za účelem strpění.
Zápis provede bezplatně obec, kde je registr vozidel.
Řízení neevidovaného ukrajinského vozidla bude od 1. 1. 2024 považováno za přestupek!
Aktuální informace Ministerstva vnitra
Na stránkách Ministerstva vnitra najdete aktuální informace týkající se veškeré oficiální agendy, která vás čeká po příjezdu do Česka. Velká pozornost je věnována vízům, najdete zde ale také časté otázky, důležité kontakty nebo tipy na psychologickou pomoc.
Pomoc ukrajinským dětem
Leták v tomto odkazu vám nabídne cenné rady, jak postupovat, víte-li o dětském ústavním zařízení na Ukrajině, které potřebuje pomoc a obsahuje také informace o tom, jak řešit pokud do Česka přicestuje samotné dítě bez rodičů.
Pasy a řidičské průkazy
Pokud váš pas zůstal na Ukrajině a vy si potřebujete zařídit platný doklad, obraťte se na stránky Státní migrační služby Ukrajiny nebo Passport Service. Na těchto webech naleznete rady a informace o tom, jak postupovat.
KACPU
Můžete se obrátit také na Krajské asistenční centrum pomoci – KACPU Brno (Hněvkovského 30/65, +420 770 132 569). V Centru vám pomohou s vyřízením dočasné ochrany, zdravotního pojištění, změnou adresy a nahlášením dalších změn.
Časopis KAM
Užitečné informace o životě v Brně a Česku najdete také na stránkách časopisu KAM – obsahuje praktická témata jako zdravotnictví, bydlení, transport nebo víra, ale také tipy na volný čas pro všechny generace.
Humanitární dávka
Pokud jste přišli z důvodu válečného konfliktu na Ukrajině a obdrželi jste dočasnou ochranu v České republice, máte nárok na humanitární dávku, která slouží k pokrytí základních životních potřeb a nákladů na ubytování. Více informací o částkách a podmínkách výplaty naleznete zde Humanitární dávka (mpsv.cz).
Aplikace Smart Migration
Aplikace Smart Migration slouží všem cizincům příchozím do Česka ke snadnější orientaci v českém prostředí. Aplikace je provozována Ministerstvem práce a sociálních věcí, proto pomůže především se zapojením do trhu práce a sociálním zabezpečením, nabízí ale i další služby.