Bydlení

30.4.2015 0:00

Jak je to se zákony v této oblasti

Stejně jako občan České republiky má i cizinec v naší zemi právo zajistit si pronájem, podnájem či koupit nemovitost. Veškeré smlouvy musí splňovat podmínky nového občanského zákoníku č.89/2012 Sb.

Jak a kde bydlení hledat

Byt na pronájem nebo i ke koupi můžete hledat na webových stránkách a portálech k tomu určených. Nejčastěji najdete byty, které vám zprostředkuje realitní kancelář. Ta vám za zprostředkování naúčtuje poplatek. Jeho výše se liší podle typu nemovitosti (byt, dům) i podle toho, zda jde o pronájem (obvyklý poplatek v tomto případě je jeden měsíční nájem) nebo o koupi (obvykle 3–5 % z kupní ceny nemovitosti). Všechny realitní kanceláře naleznete na internetu.

Je možné také hledat byty či domy bez realitní kanceláře (neplatíte žádné poplatky), například na těchto stránkách: 

www.bezrealitky.cz

https://prodejtosam.cz/

https://reality.bazos.cz/

http://www.bytyzdarma.cz/byty-bez-realitky

 

Užitečným pomocníkem jsou také facebookové skupiny zaměřené na hledání bydlení. V Brně to může být např. Bydlení v Brně, Bydlení Brno, Bydlení BRNO (Domy/Byty), Bydlení v Brně/Housing in Brno, PRODEJ a PRONÁJEM Jihomoravský a Zlínský kraj, FLATS FOR RENT BRNO nebo FLATS BRNO.

Nájem

Nájem bytu je možné uskutečnit nájemní smlouvou mezi pronajímatelem bytu a nájemcem. Pronajímatel je obvykle majitelem bytu (domu), který s vámi (nájemcem) sepíše smlouvu, kde jsou uvedeny veškeré náležitosti spojené s nájmem bytu. Jedná se obvykle o cenu za nájem a doplňkové služby (voda, teplo, elektřina, plyn), podmínky užívání bytu apod. Ve smlouvě se můžete domluvit na stanovení kauce: částka peněz obvykle ve výši jednoho nájmu, kterou pronajímateli zaplatíte jako bezpečnostní pojistku, ze které se budou hradit případné způsobené škody. Kauce je vratná - tedy pokud při skončení nájmu vrátíte byt a jeho vybavení v pořádku, pronajímatel vám kauce vrátí zpět.
Nájemní smlouva musí být písemná. Pokud není doba nájmu ve smlouvě dohodnuta, má se za to, že je smlouva uzavřená na dobu neurčitou.

Před podpisem si nájemní smlouvu si ji pečlivě přečtěte! Dejte si pozor zejména na:

  • výši nájmu,
  • to, jak je řešeny úhrada vody, elektřiny, plynu, vytápění – zda jsou v ceně nájemného, nebo je budete platit zvlášť (ujistěte se, že víte, kdo a co komu platí!),
  • to, zda máte ve smlouvě domluvenu kauci a v jaké výši,
  • to, jak je domluveno placení poplatku za komunální odpad, televizního a rozhlasového poplatku. Pokud to ve smlouvě není výhradně uvedeno, informujte se!

Když už bydlíte, nezapomeňte:

Cizinec pobývající v městě Brně přechodně (má ve městě povolený pobyt na dobu delší než 90 dnů) má povinnost hradit POPLATEK ZA KOMUNÁLNÍ ODPAD. Za kalendářní rok 2017 činí poplatek za komunální odpad 670 Kč osoba/rok (Za děti do tří let věku vč. a dospělé nad 70 let je výše poplatku stanovena na 500 Kč). Poplatek je třeba uhradit nejpozději do 31. května. Zaplatit je možné na pokladně Magistrátu města Brna (Šumavská 33 nebo Malinovského náměstí 3), poštovní poukázkou nebo bezhotovostním převodem (na účet číslo 111220022/0800, variabilním symbolem je rodné číslo). Více informací o povinnosti platit tento poplatek naleznete na oficiálním webu Magistrátu města Brna.

Každá domácnost má v ČR povinnost platit TELEVIZNÍ POPLATEK (135 Kč za měsíc) a ROZHLASOVÝ POPLATEK (45 Kč za měsíc). Nesplnění zákonného závazku může diváka stát pokutu 10 000 Kč.